Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.
No właśnie, ktoś wie co tam się właściwie wydarzyło? Wiem że to robota jednego człowieka właściwie była, ale szturmem zdobyło polską scenę Blendera żeby potem tak nagle wyparować.
Co do naszego forum to ja już za bardzo nie mam nadziei na wzrost zainteresowania. Nawet reanimowane max3d.pl nie ma takiego zainteresowania jak Blenderownia w odległych czasach świetności, a kiedyś to był serwis o którego aktywności mogliśmy tylko pomarzyć. Ja praktycznie całkowicie przeniosłem się na Discorda. Tutaj prawa admina cały czas mam, więc jakby trzeba coś było to można mnie tam znaleźć.
Uwaga dla nowych (niezarejestrowanych) użytkowników!
Mamy problem z wysyłaniem maili aktywacyjnych. W skrócie - maile nie dochodzą. Nowe konta póki co będą aktywowane ręcznie, ale z powodu ww. problemów żadne potwierdzenie nie będzie wysyłane na maila. Jeżeli założyłeś/aś konto jakiś czas temu, najprawdopodobniej jest już aktywowane i możesz się zalogować. Jeżeli nadal czekasz, najłatwiej mnie złapać na discordzie - https://discord.gg/896JSk4 - spróbujemy rozwiązać problem.
Łyżka dziegciu ode mnie: pobawiłem się dzisiaj sculptem i jakkolwiek jestem pod wrażeniem wszystkich zmian i usprawnień, to, że multires nadal jest zbugowany (do tego stopnia że w ogóle wyłączyli możliwość sculptu na innym poziomie niż najwyższy) jest ogromnym strzałem w stopę.
Blender Foundation wypuściło stabilną wersję 2.83 Blendera. Jest to pierwsza w historii wersja LTS Blendera - czyli build o długim czasie wsparcia, przeznaczony np. dla długich projektów w których wymagana jest stabilność działania. Poniżej krótki filmik przedstawiający nowe funkcje:
A dla tych, którzy nie chcą albo nie mogą obejrzeć jest też lista zmian:
- Możliwość zaimportowania pliku OpenVDB jako nowy obiekt wolumetryczny - Wsparcie dla OpenXR - Blender w VR
Sculpt - Nowy Cloth Brush dla poprawnego fizycznie rzeźbienia tkanin - Modyfikowanie obiektów za pomocą filtrów i usprawnienie działania pędzli - Face Sets - możliwość podziału modelu na części i kontrolowania ich widoczności
Grease Pencil - Vertex Paint dla obiektów GP działający na podobnej zasadzie jak przy edycji meshy - Nowy system maskowania - Poprawione efekty - Wygładzanie szybkich pociągnięć pędzla - Wygładzanie narożników - Usprawnienia wydajności
Eevee - Render Passes (!!) - składanie passów wzorem z Cyclesa jest teraz możliwe w Eevee - Poprawione działanie Reflection Probes/Light Cache - Przezroczystość włosów - High Quality Normals - opcja pozwalająca na uniknięcie artefaktów normal mapy - Ustawienie rozmycia HDRI w trybie Material Preview
Cycles - Denoising viewportu z użyciem Optixa - Adaptive Sampling
Shader Nodes - dodatkowe parametry tekstury Wave - poprawione działanie bloków White Noise Texture, Math, Vector Math - nowy blok Vector Rotate
Wydajność - Szybsze działanie Undo w Object i Pose Mode - Opcja Delay Viewport Updates pozwalająca na szybszą pracę z gęstymi siatkami w Sculpt Mode - Usprawnienia w działaniu symulacji Cloth/Fluid
Modyfikatory - Corrective Smooth: Nowy parametr Scale - Ocean Modifier: łatwiejsza symulacja wody o małej/dużej głębokości - Remesh: nowy tryb Voxel, podobrny w działaniu do operatora Voxel Remesh - Solidify: usprawniona współpraca z modyfikatorem Bevel - Surface Deform: działanie na wybranej grupie wierzchołków, nowy parametr Strength - Warp - możliwość użycia kości jako obiektów docelowych From i To
Video Sequencer - Opcja zapisywania tymczasowych danych na dysku (Disk Cache) - Podgląd Opacity i Audio pasków (Strips) - Węższe uchwyty pasków - Narzędzia: Color Sample, Blade - Panel Adjust Last Operation
To nie wszystko, a link do pobrania i oryginalna lista zmian z ładnymi obrazkami tutaj.
U mnie idzie non-stop na dwóch kompach (z wyjątkiem kiedy muszę popracować, wtedy na jednym), od siebie dodam żeby nie zniechęcać się jeżeli klient nie pobierze od razu zadania - czasami trzeba trochę poczekać, chętnych jest sporo i serwery nie wyrabiają.
Trzeba byłoby uporządkować nam tą wiedzę. Wiele lat się nad tym zastanawiałem. Co można, a co lepiej nie. Załóżmy, że ktoś modeluje buty Adidas, to chce również zrobić jakieś logo, to najczęściej robi kopię tego logo. A z drugiej strony te buty mogą być robione przez skanowanie 3D. I wychodzą takie nieścisłości.
Z tym to już w ogóle są jaja, bo dochodzi zastrzeżony znak towarowy... Wyszukiwanie informacji/opinii prawników w internecie prowadzi do tego, że możńa wysnuć wniosek, że pokazywanie projektu który nie jest w 100% twój (czy chodzi o wzornictwo czy logo czy coś) jest zawsze obarczone ryzykiem, że ktoś się przyczepi... A jednak większość projektantów jakieś tam cudze wzory wykorzystuje (bo przecież nie projektujesz od zera każdego mebla do wizualizacji wnętrza) i nikt się nie czepia.
Fajna praca, ale zawsze się zastanawiam, i zgaduję że masz to ogarnięte - jak to jest z okładkami książek w takich wizualizacjach/modelach stockowych i prawem autorskim? Robisz je sam czy bierzesz skądś - jakieś źródło CC0, czy samo wykorzystanie okładki to dozwolony użytek? Czy hulaj dusza, bo i tak nikt się tego nie czepia?
Konkurs polega na pomalowaniu modelu ludzika w dowolny sposób, poprzednia edycja poza nagrodami za kilka pierwszych miejsc zakończyła się wydaniem albumu z ok 200 wyróżnionymi pracami, którego egzemplarze trafiły do autorów.
Dziękuję wszystkim, którzy pomagali tworzyć i rozwijać Blenderownię w tym czasie. Dziękuję użytkownikom za chęć korzystania z serwisu. Nawiększą satysfakcję mam z tego, że kilka karier zawodowych zaczęło się na tym forum. Oraz z tego, że Blender jest oprogramowaniem mainstreamowym.